Tento článek vznikl ve spolupráci s veřejnou správou jako ukázka dobré praxe spolupráce mezi obcí a investorem. Text byl publikován v rámci studie ISFOR „Příklady dobré praxe: Smart řešení v České republice“ pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj a má sloužit jako inspirace pro starosty a zástupce místních samospráv.
K příležitosti prvního výročí od spuštění Energy nest vám ho nyní přinášíme i zde.
Na Mělnicku blízko obce Vraňany byla do provozu uvedena elektrárna Energy nest, která patří mezi ti nejmodernější elektrárny v Čechách. Zařízení poskytuje výhradně služby výkonové rovnováhy, které přispívají ke stabilizaci elektrizační sítě.
Zrealizovat projekt, který je prvním svého druhu způsobem provedení a využití nových technologií, vyžadovalo spolupráci soukromé, veřejné i akademické sféry. Investor realizuje projekty v oblasti obnovitelné a moderní energetiky již téměř 20 let, bez spolupráce investora s obcí Vraňany by však podobné zařízení vznikalo jen obtížně.

V červenci 2024 uvedla skupina DECCI a.s. do provozu elektrárnu Energy nest, která patří mezi ty nejmodernější elektrárny v Čechách. Zařízení bylo vybudováno na Mělnicku, v katastru obce Vraňany.
Investorovi se podařilo přesvědčit a navázat dlouhodobou spolupráci s obcí Vraňany a za 14 měsíců od zahájení stavebních prací projekt dokončit. Stejný investor provozuje i blízkou fotovoltaickou elektrárnu Vepřek, s níž plánuje Energy nest v další etapě propojit.
Protože decentralizované energetické zdroje budou hrát v budoucnu zásadní roli, je však nezbytná nejen vize investorů, ale i součinnost lokálních samospráv a dalších stakeholderů. Energy nest je ukázkou skvělé spolupráce obce Vraňany s investorem, kdy obě strany do projektu vstoupily s otevřenou myslí a ochotou nalézt cestu, která bude přínosná pro všechny aktéry.
Energy nest se nachází na pozemku o rozloze 1 ha vedle rozvodny Spomyšl. Vzhledem k absenci plynové infrastruktury v místě výstavby se muselo připojení k zemnímu plynu dobudovat. Je to totiž právě zemní plyn, který pohání šest aeroderivativních turbín zapínajících se podle potřeb sítě.
Další důležitou součástí elektrárny Energy nest je i první největší bateriové úložiště v Čechách, které energii ukládá a vyplňuje prodlevu před dosažením plného výkonu turbín. Tyto rozdílné technologie pak spolu navzájem komunikují prostřednictvím na míru vyvinutého řídicího systému.
„Když mi investoři poprvé představili projekt Energy nest, protočily se mi oči a řekl jsem jim, že to asi nepůjde. Po dalších jednáních, ústupcích na obou stranách a úspěšném obhájení projektu investorem před zastupiteli a občany Vraňan pro mě nastal zlomový bod, kdy jsem projektu začal věřit. Energy nest představuje špičkovou technologii, kterou česká energetika potřebuje a jsem rád, že hybridní zdroj energie byl realizován u nás ve Vraňanech, a ne třeba někde jinde.“
Martin Chmelík, starosta obce Vraňany
Projekt moderní energetiky neměl na začátku velkou podporu obyvatel obce. K přesvědčení obyvatel a zastupitelů obce o důležitosti a výjimečnosti takového zdroje pomohlo nejen konstruktivní jednání mezi investorem a obcí, ale i přítomnost místního obyvatele Ondřeje Mamuly z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v zastupitelstvu obce.
Byl to právě Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, který vyvinul řídicí systém Energy nest a Ondřej Mamula poskytl zástupcům obce odborný vhled do technického procesu a významu použití jednotlivých technologií.
„Unikátnost technického řešení Energy nest vidím ve využití leteckých turbín. Služby výkonové rovnováhy stabilizující síť se poskytují různými typy technologií. Většinou se jedná o stroje, ať již velké či malé, které jsou zvyklé na hrubé zacházení. Mám tím na mysli zacházení ve smyslu přerušovaného provozu, kdy zařízení vypínám a za hodinu dle potřeby zase zapínám. Podobně jako se tomu děje při opakovaném vzletu a přistání letadla.“
Ondřej Mamula
Jednotlivé technologie i řídicí systém Energy nest již stihly upoutat pozornost nejen v České republice, ale i v zahraničí. Na slavnostní otevření Energy nest v září 2024 dorazil zástupce britské společnosti Centrax, která poskytla turbíny či zástupci německého Siemens, který byl generálním dodavatelem celé stavby, a německé společnosti SMA Altenso, dodavatele baterií.
Technologie těchto společností byly poprvé využity společně za účelem regulace sítě, což i pro ně otevírá nové tržní možnosti a příležitosti. Obec Vraňany tak má ve svém katastrálním území technologii, která poutá pozornost v mnohem větším měřítku, než je to lokální.
Spolupráce obce Vraňany neskončila kolaudací a spuštěním Energy nest. Společnost DECCI a.s obci poskytla příspěvek na rekonstrukci místní mateřské školy a každý rok bude přispívat na nákup edukativních a herních pomůcek pro děti. Dále bylo finančně podpořeno fungování několika lokálních spolků z oblasti kultury a sportu.
Tímto spolupráce zdaleka nekončí a investor již nyní plánuje podílet na další podpoře a rozvoji obce Vraňany. Elektrárna Energy nest se v listopadu 2024 představila v rámci komentované prohlídky všem svým sousedům, a to nejen obyvatelům Vraňan, ale i okolních obcí. Taková návštěva se mezi „dobrými sousedy“ sluší.